2. The number of inhabitants in a town was 25,000 in 1990 and 35,000 in 2010. Th
ID: 1920717 • Letter: 2
Question
2. The number of inhabitants in a town was 25,000 in 1990 and 35,000 in 2010. The population is expected to increase linearly from 2010 onwards. The town draws its water supply from water wells which are able to deliver water at a rate of 18 m3/min. The water consumption is estimated to be 250 Lpcd, and the maximum daily demand is 1.8 times the annual average and peak hourly demand is 1.5 times the daily maximum. Is the water supply from the water wells be sufficient to meet the needs of the community in 2030.
Explanation / Answer
rate of population from 1990 to 2010 = (35000-25000)/20 = 500per year
from 2010 it is linear so population in 2030 =35000 + 20*500 =45000
annual average is 250 Lpcd
so maximum daily demand for 1 person = 250*1.8 =450 L
and the peak demand for 1 person = 450*1.5 = 675 L/hr
so for population in 2030 demand for peak hourly demand = 675*45000 = 30375000 L/hr
water supply well supply water = 18000 L/minute
= 18000*60 L/hr
= 1080000 L/hr
so it is not sufficient for people in future because the rate of water supply in future will be less from the demand
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.