The annual salaries (in dollars) of 14 randomly chosen fire fighters are listed.
ID: 3364337 • Letter: T
Question
The annual salaries (in dollars) of 14 randomly chosen fire fighters are listed. At = 0.05, is there enough evidence to support the claim that the standard deviation of the annual salaries is different from $5650? Assume the population is normally distributed. Complete parts (a) through (e) below.
51,040
37,849
A) write the claim mathmatically and identify Ho and Ha
B) find the critical value(s)
²o= ______
(round to three decimal places as needed. Use comma to separate answers as needed.)
C) find the standarized test statistic for the ² test
²= ___________
D) decide whether to reject or fail to reject the null hypothesis.
E) interpret the decision in the context of the original claim.
Is there enough evidence to support the claim that the standard deviation of the annual salaries of the fire fighters is different from $5650 at the 5% level of significance?
50,724 40,990 52,403 46,484 41,753 40,20751,040
52,017 43,846 34,865 35,002 28,284 32,78837,849
Explanation / Answer
Ho : = 5650
H1 : 5650
From the alternate hypothesis, it is a two tailed test at 5% level of significance.
Therefore, the critical value is 2(/2, n-1) = 2(0.025, 13) = 24.74 ( from chi-square table)
The test statistic:
2cal = (n-1)( s/5650)2
s = [(x - x)2 / n-1 = [60330645/13] = 7767.281
2 = 13*(7767.281/5650)2 = 24.56
Since 2cal (24.56) < 2(0.025, 13) (24.74), we fail to reject the null hypothesis, and hence conclude that = 5650.
There is no evidence to support the claim that the standard deviation of annual salaries of the fire fighters is different from $5650 at the 5% level of significance.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.