The annual ground coffee expenditures for households are approximately normally
ID: 3375472 • Letter: T
Question
The annual ground coffee expenditures for households are approximately normally distributed with a mean of $45 76 and a standard deviation of $10.00 a-Find the probability that a household spent krss than $25 00 b. Find the probability that a household spent more than $55 00 c. What proportion ot the households spont betweon $30.00 and $40 00 d-97 5% of the households spent less than what amount? a. The probability that a household spent less than $2500 ts (Round to lour decimal places as needed) b. Tho probability that a housohold spont more than $55 00 (Round to four decimal places as needed) c. The proportion of the housoholds that spent botweon $30 00 and $40 00 s (Round to tour decimal placos as needed) d, 97 5% of the households spent less than (Round to the nearest cent as needed)Explanation / Answer
Ans:
a)
z=(25-45.76)/10=-2.076
P(z<-2.076)=0.0189
b)
z=(55-45.76)/10=0.924
P(z>0.924)=0.1777
c)
z(30)=(30-45.76)/10=-1.576
z(40)=(40-45.76)/10=-0.576
P(-1.576<z<-0.576)=P(z<-0.576)-P(z<-1.576)
=0.2823-0.0575=0.2248
d)
P(Z<=z)=0.975
z=normsinv(0.975)=1.96
x=45.76+1.96*10=65.36
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.