2. To investigate an alleged unfair trade practice, the FTC takes a random sampl
ID: 3361621 • Letter: 2
Question
2. To investigate an alleged unfair trade practice, the FTC takes a random sample of 16 "5-ounce" candy bars. The mean of the sample weights is 4.85 ounces, and the sample standard deviation is .1 ounce. Test the hypotheses: At the 5% significance level. Assume the population of candy bar weights is approximately normally distributed. Bases on the results, does the FTC have grounds to proceed against the manufacturer for unfair practice of short-weight selling? Yes No Cannot tell from this informationExplanation / Answer
here for 5% level and left tailed test with (n-1=15) degree of freedom ; critical value of t =1.753
rejection region:reject Ho if test statistic t<-1.753
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.1/(16)1/2 =0.025
therfore test statitic t=(X-mean)/std error =(4.85-5)/0.025=-6
as test statistic is less then critical value we reject null hypothesis and coclude that weight is less then 5 pounds
Hence Yes ; FTC have grounds to proceed agains the manufacturer for unfair practice
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.