A large software development firm recently relocated its facilities. Top managem
ID: 3361615 • Letter: A
Question
A large software development firm recently relocated its facilities. Top management is interested in fostering good relations with their new local community and has encouraged their professional employees to engage in local service activities. They want to test if the firm's professionals volunteer an average of 15 hours per month or not (two-sided test). Suppose 41 professional employees are randomly selected. This sample yields a mean of 15.2 hours and a standard deviation of 1.8 hours. The 95% confidence interval is
Question 11 options:
14.63 to 15.77 hours.
11.98 to 18.02 hours.
13.88 to 14.29 hours.
10.65 to 20.22 hours.
14.63 to 15.77 hours.
11.98 to 18.02 hours.
13.88 to 14.29 hours.
10.65 to 20.22 hours.
Explanation / Answer
Mean is 15.2 and s is 1.8
the standard error SE is given as s/sqrt(N) =1.8/sqrt(41)=0.2812
for 95% confidence, the z value is 1.96
thus the lower limit is mean-z*SE= 15.2-1.96*0.2812=14.63
the upper limit is mean+z*SE= 15.2+1.96*0.2812 =15.77
thus option A is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.