A large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transformer once c
ID: 1776112 • Letter: A
Question
A large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transformer once converted the voltage to 390 kV. The secondary of this transformer is being replaced so that its output can be 525 kV for more efficient cross-country transmission on upgraded transmission lines.
(a)
What is the ratio of turns in the new secondary compared with turns in the old secondary?
1
(b)
What is the ratio of new current output to old output (at 390 kV) for the same power?
2
(c)
If the upgraded transmission lines have the same resistance, what is the ratio of new line power loss to old?
3
Explanation / Answer
a) the ratio of turns in the new secondary compared to old secondary = 525/390=1.346
b)ratio of new current output to old output= 390/525=0.743
c)ratio of power loss of new to old = (390/525)2 = 0.552
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.