A citrus farmer who grows mandarin oranges finds that the diameters of mandarin
ID: 3360044 • Letter: A
Question
A citrus farmer who grows mandarin oranges finds that the diameters of mandarin oranges harvested on his farm follow a normal distribution with a mean diameter of 5.85 cm and a standard deviation of 0.24 cm.
a. Find the probability that a randomly selected mandarin orange from this farm has a diameter larger than 6.0 cm. (Answer to 2 decimal places.)
b. The middle 20% of mandarin oranges from this farm have diameters between and . (Answer to 2 decimal places.)
c. Find the 90th percentile for the diameters of mandarin oranges, and interpret it in a complete sentence. (to 2 decimal places).
d. The middle 40% of mandarin oranges from this farm are between and . (Answer to 2 decimal places.)
e. Find the 16th percentile. To 2 decimal places
Explanation / Answer
Mean = 5.85 cm
Standard deviation = 0.24 cm
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation
a) P(X > 6) = 1 - P(X < 6)
= 1 - P(Z < (6 - 5.85)/0.24)
= 1 - P(Z < 0.625)
= 1 - 0.7340
= 0.2660
b) Let A nad B indicate the intervals.
P(X < A) = 0.4
P(Z < (A - 5.85)/0.24) = 0.4
(A - 5.85)/0.24 = -0.25
A = 5.85 - 0.06 = 5.79
B = 5.85 + 0.06 = 5.91
Middle 20% will have diameter between 5.79 cm and 5.91 cm
c) Let M indicate the 90th percentile
P(X < M ) = 0.9
P(Z < (M - 5.85)/0.24) = 0.9
(M - 5.85)/0.24 = 1.28
M = 6.16 cm
90% of the mandarin oranges will have a mean diameter less than 6.16 cm
d) Let P nad Q indicate the intervals.
P(X < A) = 0.3
P(Z < (A - 5.85)/0.24) = 0.3
(A - 5.85)/0.24 = -0.52
A = 5.85 - 0.12 = 5.73
B = 5.85 + 0.12 = 5.97
Middle 40% will have diameter between 5.73 cm and 5.97 cm
e)
Let N indicate the 16th percentile
P(X < N ) = 0.16
P(Z < (N - 5.85)/0.24) = 0.16
(N - 5.85)/0.24 = -0.99
N = 5.61 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.