Suppose that administrators at a large urban high school want to gain a better u
ID: 3359552 • Letter: S
Question
Suppose that administrators at a large urban high school want to gain a better understanding of the prevalence of bullying within their school. They select a random sample of 250 students who are asked to complete a survey anonymously. Of these students, 89 report that they have experienced bullying. Use this information to find a 90% z-confidence interval for p, the true proportion of students at this school who have experienced bullying. Give the limits (bounds) of the confidence interval as a proportion, precise to three decimal places lower limit = upper limit =Explanation / Answer
Solution:
Formula for confidence interval for population proportion is given as below:
Confidence interval = P -/+ Z*sqrt(P*(1 – P)/N)
We are given
Sample size = N = 250
Number of successes = X = 89
Confidence level = 90%
Sample proportion = P = X/N = 89/250 = 0.356
Critical Z value = 1.6449 (by using z-table)
Confidence interval = 0.356 -/+ 1.6449*sqrt(0.356*( 1 - 0.356)/250)
Confidence interval = 0.356 -/+ 1.6449* 0.0303
Confidence interval = 0.356 -/+ 0.049812
Lower limit = 0.356 - 0.049812 = 0.306188
Upper limit = 0.356 + 0.049812 = 0.405812
Lower limit = 0.306
Upper limit = 0.406
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.