Suppose that administrators at a large urban high school want to gain a better u
ID: 3310440 • Letter: S
Question
Suppose that administrators at a large urban high school want to gain a better understanding of the prevalence of bullying within their school. They select a random sample of 250 students who are asked to complete a survey anonymously. Of these students, 89 report that they have experienced bullying. Use this information to find a 90% zconfidence interval for p, the true proportion of students at this school who have experienced bullying.
Give the limits (bounds) of the confidence interval as a proportion, precise to three decimal places.
lower limit =
upper limit =
Explanation / Answer
p is 89/250=0.356 and N is 250
z for 90% confidence is 1.65
thus the lower limit is p-z*sqrt(p*(1-p)/N)=0.356-1.65*sqrt(0.356*(1-0.356)/250)=0.3060
upper limit is p+z*sqrt(p*(1-p)/N)=0.356+1.65*sqrt(0.356*(1-0.356)/250)=0.40597
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.