To help consumers assess the risks they are taking, the Food and Drug Administra
ID: 3359291 • Letter: T
Question
To help consumers assess the risks they are taking, the Food and Drug Administration (FDA) publishes the amount of nicotine found in all commercial brands of cigarettes. A new cigarette has recently been marketed. The FDA tests on this cigarette yielded mean nicotine content of 24.9 milligrams and standard deviation of 2.3 milligrams for a sample of n-9 cigarettes. Construct a 95% confidence interval for he mean nicotine content of ti brand of e ae e OA, 24.9±1.839 B. C. OD, 24.9±1.768 24.9±1.734 24.9±1.875Explanation / Answer
Solution:- option B. 24.9 +/- 1.768
Given that mean 24.9,sd = 2.3,n = 9 , t = 2.306
=> 24.9 +/- 2.306*(2.3/sqrt9)
= 24.9 +/- 1.7679
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.