To get a flat, uniform cylindrical satellite spinning at the correct rate, engin
ID: 1262224 • Letter: T
Question
To get a flat, uniform cylindrical satellite spinning at the correct rate, engineers fire four tangential rockets as shown in the figure.
Part A
To get a flat, uniform cylindrical satellite spinning at the correct rate, engineers fire four tangential rockets as shown in the figure. Part A If the satellite has a mass of 3200kg , a radius of 4.9m , and the rockets each add a mass of 220kg , what is the required steady force of each rocket if the satellite is to reach 30rpm in 5.2min , starting from rest?Explanation / Answer
here ,
Moment of inertia of this system ,I = I satellite + 4 * Irocket
I = 0.5 MsR^2 + 4 *Mr * R^2
I = 0.5 * 3200 * 4.9 ^2 + 4 * 220 * 4.9^2
I = 59544.8 Kg.m^2
the moment of inertia is 59544.8 Kg.m^2
Here ,
wf = 30 rpm = 3.141 rad/s
NOw , using first law of motion ,
wf = wi + a*t
3.141 = a * 5.2 * 60
a = 0.010067 rad/s^2
Using second law of motion ,
4 *F*4.9 = 0.010067 * 59544.8
F = 30.58 N
the required steady force of each rocket if the satellite is to reach 30rpm in 5.2min , starting from rest is 30.58 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.