The breaking strength of a rivet has the average of 10,520 psi and the standard
ID: 3357775 • Letter: T
Question
The breaking strength of a rivet has the average of 10,520 psi and the standard deviation of 480 psi. Answer the following questions.
a. A random sample of 55 rivets was selected. Find the probability that the average breaking strength of these rivets exceeds 10,640 psi. ANSWER: _______________________________________________
b. In case a random sample of 34 rivets was selected, find the probability that the average breaking strength of these rivets is between 10,356 and 10,765 psi. ANSWER: ________________________________________________
c. If a random sample of 26 rivets was selected, find the probability that the average breaking strength of these rivets is less than 9,248 psi. ANSWER: __________________________________________________________
Explanation / Answer
a) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =480/(55)1/2 =64.723
probability that the average breaking strength of these rivets exceeds 10,640 psi =P(X>10640)
=1-P(X<10640) =1-P(Z<(10640-10520)/64.723)=1-P(Z<1.8540)=1-0.9681 =0.0319
b) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =480/(34)1/2 =82.319
probability that the average breaking strength of these rivets is between 10,356 and 10,765 psi.
=P(10356<X<10765)=P(-1.9922<Z<2.9762)=0.9985-0.0232 =0.9754
c)
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =480/(26)1/2 =94.136
probability that the average breaking strength of these rivets is less than 9,248 psi.=P(X<9248)
=P(Z<-13.5124)=0.0000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.