A gum manufacturer advertises that 4 out of 5 dentists recommend sugarless gum.
ID: 3357032 • Letter: A
Question
A gum manufacturer advertises that 4 out of 5 dentists recommend sugarless gum. A consumer advocacy group surveyed 100 dentists and found that 74 of them recommended sugarless gum.
A- Estimate a 99% confidence interval for the true proportion.
B- Conduct a hypothesis test to see if the proportion is consistent with the manufacturer’s claim, using a 99% confidence level.
C- If you want to estimate the difference to within 1.0%, what sample size should you use (99% confidence level)?
D- What is the observed significance level (p-value)?
Explanation / Answer
A- Estimate a 99% confidence interval for the true proportion.
Answer:
We are given
Sample size = n = 100
Number of successes = x = 74
Sample proportion = x/n = 74/100 = 0.74
Confidence level = 99%
Critical Z value = 2.5758
(By using z-table)
Confidence interval formula is given as below:
Confidence interval = P -/+ Z*sqrt[P(1 – P)/n]
Confidence interval = 0.74 -/+ 2.5758*sqrt[0.74(1 – 0.74) / 100]
Confidence interval = 0.74 -/+ 0.1130
Lower limit = 0.74 – 0.1130 = 0.6270
Upper limit = 0.74 + 0.1130 = 0.8530
Confidence interval = (0.6270, 0.8530)
B- Conduct a hypothesis test to see if the proportion is consistent with the manufacturer’s claim, using a 99% confidence level.
Answer:
Here, we have to use Z test for population proportion. The null and alternative hypotheses for this test are given as below:
H0: p = 0.80
Versus
Ha: p 0.80
We are given
Sample size = n = 100
Number of successes = x = 74
Sample proportion = P = x/n = 74/100 = 0.74
Confidence level = 99%, (c = 0.99), = 1 – 0.99 = 0.01
Critical Z value = -/+ 2.5758
(By using z-table)
Test statistic formula is given as below:
Z = (P – p) / sqrt(pq/n)
Z = (0.74 – 0.80) / sqrt(0.80*0.20/100)
Z = (0.74 – 0.80) / 0.04
Z = -0.06/0.04
Z = -1.5
P-value = 0.133614
P-value > = 0.01
So, we do not reject the null hypothesis
There is sufficient evidence to conclude that proportion is consistent with the manufacturer’s claim.
C- If you want to estimate the difference to within 1.0%, what sample size should you use (99% confidence level)?
Answer:
We are given
E = 1% = 0.01
Confidence level = 99%
Critical Z value = 2.5758
(By using Z-table)
Sample size formula is given as below:
Sample size = n = (Z/E)^2*p*q
n = (2.5758/0.01)^2*0.80*0.20 = 10615.59
Required sample size = 10616
D- What is the observed significance level (p-value)?
Answer:
Observed significance level or p-value is given as below:
P-value = 0.133614
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.