A grower says the plants produced have a height greater or equal 7.3 inches with
ID: 3160366 • Letter: A
Question
A grower says the plants produced have a height greater or equal 7.3 inches with s=0.5. We collect 20 trees at random and find an average of 7.2. Can you reject the claim (H0) at the level at the level of significance alpha=0.5? Fail to reject Ha Reject Ha Fail to reject H0 Reject H0 In order to get into a Master's program a University accepts all student in the top 20% in the GRE tests.. The average of the test is 567 pts, with a standard deviation of 40 pts. How many points I need to have (at least) in the test to be accepted in the Master's program? 601 500 567 650 For a normally distributed random variable with average 10 and standard deviation 9 find the critical values (a, b) corresponding to a confidence level of 68%. (10,20) (5,15) (0,20) (1,19)Explanation / Answer
38) Compute 1-sample t test.
t=(xbar-mu)/(s/sqrt n)
=(7.2-7.3)/(0.5/sqrt 20)
=-0.89
p value is 0.1923.
p valu eis not less than alpha=0.05, fail to reject H0. (C)
39. From information given, Z=0.84, Xbar=567, s=40, find Xi
Z=(Xi-Xbar)/s
0.84=(Xi-567)/40
Xi=600.6~601 (A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.