4. ) A clinic\'s test for the flu results in 5% of patients testing positive. Th
ID: 3355522 • Letter: 4
Question
4. ) A clinic's test for the flu results in 5% of patients testing positive. The medical supply company behind this
test claims that 90% of patients who test positive for flu actually have the disease, and 15% of patients testing negative
also have the flu. What is the probability that a patient being tested for flu actually has the disease?
Using the following probability tree, calculate the probability of a patient actually having the flu, P(flu) = ?
Flu, 0.90
Positive, 0.05 No Flu, 0.10
Negative, 0.95 Flu, 0.15
No Flu, 0.85
Explanation / Answer
Let Flu, No Flu, positive, negetive be denoted by F, NF, +ve and -ve respectively
P(+ve) = 0.05, P(-ve) = 0.95
P(F|+ve) = 0.9, P(NF|+ve) = 0.1
P(F|-ve) = 0.15, P(NF|-ve) = 0.85
P(F) = (P(F|+ve) * P(+ve)) + (P(F|-ve) * P(-ve))
P(F) = (0.9 * 0.05) + (0.15 * 0.95)
P(F) = 0.045 + 0.1425 = 0.147
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.