For a particular test S=60% if strategy is to continue until target score is hit
ID: 3354278 • Letter: F
Question
For a particular test S=60% if strategy is to continue until target score is hit-what is the chance they will take the test exactly 5 times?
-what is the chance they will take the test at most five times? For a particular test S=60% if strategy is to continue until target score is hit
-what is the chance they will take the test exactly 5 times?
-what is the chance they will take the test at most five times? For a particular test S=60% if strategy is to continue until target score is hit
-what is the chance they will take the test exactly 5 times?
-what is the chance they will take the test at most five times?
Explanation / Answer
1)probability of taking the test exactly 5 times =P(till 4 test no hit and on 5th test there is a hit) =(1-0.6)4*0.6
=0.01536
2)probability of taking the test at most 5 times =P(X<==5) =1-P(till 5 test no success) =1-(1-0.6)5 =0.98976
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.