For a particular transverse wave that travels along a string that lies on the x-
ID: 1791855 • Letter: F
Question
For a particular transverse wave that travels along a string that lies on the x-axis, the equation of motion is: y (0.0350 m) cos (45.0 rad/s)t - (0.500 m1)x (a) Determine the wave's amplitude, wavelength, and frequency. amplitude wavelength frequency Hz (b) Calculate the speed of the wave. m/s (c) Calculate the tension in the string, if the string has a mass per unit length of 0.0400 kg/m. (d) In which direction is the wave traveling? in the negative x-directiorn in the positive x-direction neither: the wave is a standing wave (e) Calculate the maximum transverse speed of a point on the string. m/s (f) Calculate the displacement (in other words, the y-value) of a point at x = 1.00 m when t = 6.00 s.Explanation / Answer
(A) amplitude = 0.0350 m
wavelength = 2 pi / k = 2 pi / 0.5 = 12.6 m
frequency = w / 2pi = 7.2 Hz
(b) v = w / k = 45 / 0.5 = 90 m/s
(C) u = 0.040 kg / m
v = sqrt[ T / u ]
T = 324 N
(d) in the +ve x direction
(e) v_max = A q = 0.0350 x 45 = 1.575 m/s
(f) y = 0.0350 cos[ (45 x 6) - (0.5 x 1)]
y = - 0.033 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.