For 261 female heights, the mean was 66.3 inches and the standard deviation was
ID: 3353877 • Letter: F
Question
For 261 female heights, the mean was 66.3 inches and the standard deviation was 3.2 inches. The shortest person in this sample had a height of 5s inches (a) Find the z-score for the height of 55 inches (3 decimal places) (b) What does the (positive or negative) sign for the a-score represent? The height is above the mean. The height is below the mean. The height is a potential outlier. The height is not a potential outer (e) Assuming the distribution of heights is approximately bell-shaped, is this observation a potential outlier according to the three standard deviation distance criterion? Explain. O Yes, it is less than 3 standard deviations away from the mean. O Yes, is more than 3 standard deviations away from the mean. O No, it is less than 3 standard deviations away from the mean. O No, it is more than 3 standard deviations away from the meanExplanation / Answer
Z=x-mean/sd
given mean=66.3
sd=3.2
for x=55
z=55-66.3/3.2
z=-3.531
ANSWER:-3.531
Solutionb:
As z value is negative
it is 3.532 standard devaitions below mean
THE HEIGHT IS BELOW THE MEAN
Solutionc
mean-3sd=66.3-3*3.2=56.7
mean+3sd=66.3+3*3.2=75.9
50 is below the range of 56.7 and 75.9
less than 3 deviations from mean
YES IT IS LESS THAN 3 STANDARD DEVIATIONS AWAY FROM THE MEAN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.