Sample annual salaries (in thousands of dollars) for employees at a company are
ID: 3353827 • Letter: S
Question
Sample annual salaries (in thousands of dollars) for employees at a company are listed. 43445550383843445532504353 (a) Find the sample mean and sample standard deviation. (b) Each employee in the sample is given a $5,000 raise. Find the sample mean and sample standard deviation for the revised data set. (c) Each employee in the sample takes a pay cut of $3,000 from their original salary. Find the sample mean and the sample standard deviation for the revised data set. (d) What can you conclude from the results of (a), (b), and (c)?
Explanation / Answer
SolutionA:
Rcode:salaries <- c(
43000,
44000,
55000,
50000,
38000,
38000,
43000,
44000,
55000,
32000,
50000,
43000,
53000)
mean(salaries)
sd(salaries)
sample mean=50230.77
samplesd=7037.446
Solutionb:
Rcode:Salaryraise <- salaries+5000
print(Salaryraise)
mean(Salaryraise)
sd(Salaryraise)
sample mean_revised=50230.77
sample_sd_Revised=7037.446
sample mean and sample standard deviation for the revised data set. are 50230.77 and 7037.446
Solutionc:
Rcode:
pay_cut <- salaries-3000
print(pay_cut)
mean(pay_cut)
sd(pay_cut)
sample mean=42230.77
samplesd=7037.446
Solutiond:
if we increase by orginal amount by a constant number mean increases and increase=orignial mean+increase
if we decrease by orginal amount by a constant number mean decreases =orignial mean-decrease
But Standard deviation remains same .in the above three cases sd remained constant 7037.446
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.