Lean Manufacturing class Book: Manufacturing Systems Modeling and Analysis PLEAS
ID: 3353705 • Letter: L
Question
Lean Manufacturing class
Book: Manufacturing Systems Modeling and Analysis
PLEASE TRY TO DO IT STEP BY STEP so I can understand the procedure.
1.15. A manufacturing company produces parts, 97% of which are within specifi- cations and 3% are defective (outside specifications). There is apparently no pattern to the production of defective parts; thus, we assume that whether or not a part is defective is independent of other parts. (a) What is the probability that there will be no defective parts in a box of 5? (b) What is the probability that there will be exactly 2 defective parts in a box of 5? (c) What is the probability that there will be 2 or more defective parts in a box of 5? (d) Use the Poisson distribution to approximate the probability that there will be 4 or more defective parts in a box of 40. (e) Use the normal distribution to approximate the probability that there will be 20 or more defective parts in a box of 400.Explanation / Answer
Ans:
Use Binomial distribution:
p=0.03,n=5
Let x be the number of defectives.
P(x=r)=5Cr*0.03r*0.975-r
a)P(x=0)=5C0*0.030*0.975=0.8587
b)P(x=2)=5C2*0.032*0.973=0.0082
c)P(x>=2)=1-P(x=0)-P(x=1)=1-0.8587-5C1*0.03*0.974=1-0.8587-0.1328=0.0085
d)Normal approximation:
mean=np=40*0.03=1.2
std. dev=sqrt(40*0.03*0.97)=1.079
z=(4-1.2)/1.079=2.595
P(z>=2.595)=1-P(z<=2.595)=1-0.9953=0.0047
e)mean=400*0.03=12
std dev=sqrt(400*0.03*0.97)=3.412
z=(20-12)/3.412=2.345
P(z>=2.345)=1-P(z<=2.345)=1-0.9905=0.0095
x p(x) 0 0.8587 1 0.1328 2 0.0082 3 0.0003 4 0.0000 5 0.0000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.