The members of a population have been numbered 1-341. A sample of size 5 is to b
ID: 3353585 • Letter: T
Question
The members of a population have been numbered 1-341.
A sample of size 5 is to be taken from the population, using systematic random sampling. Complete the below using the table.
Random Number Table- 03184 61921 87377
97729 79151 33433
Procedure for Systematic Random Sampling
First, divide the population size by the sample size and round the result down to the nearest whole number, m.
Then, use a random-number table or a similar device to obtain a number, k, between 1 and m.
Finally, select for the sample those members of the population that are numbered k, kplus+m, kplus+2m,
Apply the procedure to determine the sample (that is, the numbers corresponding to the members of the population that are included in the sample), using the provided random-number table. To use the random-number table, Start at the two-digit number at the top left, read down the column, up the next, and so on.
The value of k for this sample is?
(Type a whole number.)
The sample is ?
(Type whole numbers. Use a comma to separate answers as needed.)
b. Suppose that the random sample chosen from the random number table is 22 number chosen from the random number table is 22 (that is k=22) Determine the sample.
The sample is-
Explanation / Answer
Part (a)
Population size = 341, sample size = 5 and hence m = [341/5] = [68.2] = 68.
Now, to pick the random number, the very first number is 03 implying k = 3. ANSWER 1
Thus,
sample is: population units with serial numbers 3, 71, 139, 207 and 275 ANSWER 2
Part (b)
Given k = 22,
sample is: population units with serial numbers 22, 90, 158, 226 and 294 ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.