5 patients qualify to have a surgical procedure performed. There is an 80% chanc
ID: 3353460 • Letter: 5
Question
5 patients qualify to have a surgical procedure performed. There is an 80% chance of a successful surgery. Random variable x represents successful surgery. Set up your probabilities, show all steps. What is the probability of no successful surgeries? What is the probability of 5 successful surgeries? 5 patients qualify to have a surgical procedure performed. There is an 80% chance of a successful surgery. Random variable x represents successful surgery. Set up your probabilities, show all steps. What is the probability of no successful surgeries? What is the probability of 5 successful surgeries?Explanation / Answer
Solution
P(X) = 0.8 and n = 5
(a) P(X= 0) = 5C0 (0.8)0(1-0.8)5-0 = (0.2)5 = 0.00032
(b) P(X = 5) = 5C5 (0.8)5 = 0.32768
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.