A publisher sells books to Barnes & Noble at $16 each. The unit production cost
ID: 335025 • Letter: A
Question
A publisher sells books to Barnes & Noble at $16 each. The unit production cost for the publisher is $4 per book. Barnes & Noble prices the book to its customers at $30 and expects demand over the next two months to be normally distributed, with a mean of 16,000 and a standard deviation of 5,000. Barnes & Noble places a single order with the publisher for delivery at the beginning of the two-month period. Currently, Barnes & Noble discounts any unsold books at the end of two months down to $5, and any books that did not sell at full price sell at this price. A publisher sells books to Barnes & Noble at $16 each. The unit production cost for the publisher is $4 per book. Barnes & Noble prices the book to its customers at $30 and expects demand over the next two months to be normally distributed, with a mean of 16,000 and a standard deviation of 5,000. Barnes & Noble places a single order with the publisher for delivery at the beginning of the two-month period. Currently, Barnes & Noble discounts any unsold books at the end of two months down to $5, and any books that did not sell at full price sell at this price.Explanation / Answer
(a)
For Barnes and Noble,
Cu = cost of underage = Selling price - cost = 30 -16 = 14
Co = cost of overage = Cost - salvage value = 14 - 5 = 9
So, critical factor = Cu / (Co+Cu) = 14/23 = 0.609
At optimality, the in-stock proobability must match critical factor, so, Z = NORMSINV(0.609) = 0.276
So, optimal order quantity(Q*) = 16,000 + 0.276*5,000 = 17,380
Normal loss function corresponding to the above Z value = 0.276
So, lost sales, L(Q) = 0.276 x 5,000 = 1,380
Expected sales, S(Q) = 16,000 - 1,380 = 14,620
Expected left over, V(Q) = 17,380 - 14,620 = 2,760 (this is the number of books to be sold at discount)
Expected profit = Cu*S(Q) - Co*V(Q) = 14*14620 - 9*2760 = $179,840
(b)
Profit to the publsher = Q* x (16 - 4) = 17,380 x 12 = $208,560
(c)
Cu = cost of underage = Selling price - cost = 30 -16 = 14
Co = cost of overage = Effective cost - salvage value = (14 - 4) - 5 = 5
So, critical factor = Cu / (Co+Cu) = 14/19 = 0.737
At optimality, the in-stock proobability must match critical factor, so, Z = NORMSINV(0.737) = 0.634
So, optimal order quantity(Q*) = 16,000 + 0.634*5,000 = 19,170
Normal loss function corresponding to the above Z value = 0.16
So, lost sales, L(Q) = 0.16 x 5,000 = 800
Expected sales, S(Q) = 16,000 - 800 = 15,200
Expected left over, V(Q) = 19,170 - 15,200 = 3,970 (this is the number of books to be sold at discount)
Expected profit = Cu*S(Q) - Co*V(Q) = 14*15200 - 5*3970 = $192,950
(d)
Profit of the publisher = Q* x (16 - 4) - V(Q) x 4 = 19,170*12 - 3970*4 = $214,160
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.