A dc machine has the following parameters: kE-kr = 0.8 Vs (voltage and torque co
ID: 3348940 • Letter: A
Question
A dc machine has the following parameters: kE-kr = 0.8 Vs (voltage and torque constants) R, = 0.0 (armature resistance ignored) a) For an applied terminal voltage of 120 V what would be the speed? i) 120.0.8 ii) 120 0.82 120 0.8 ii) 120.0.8 iv) b) If the machine is to run at -120 rad/s, what would be the applied voltage? 120 0.8) 120 0.8 iii) 0.8.(-120) iv) -120-0.8 The machine is to be run as a generator delivering 500 W of electrical power while running at 150 rad/s. What would be the current being delivered? c) 150.0.8 0ii) 150.500 i 0.8 ii) -150-500-0.8 iv) 10-0.8 500 0.8.150Explanation / Answer
a) Ke=Kt=08
Vt=120
Ea=Vt=120
Ea=Ka*Wm
120=.8*Wm
Wm=120/.8
b) Wm=-120 rad/sec
Ea=k*Wm
Ea=0.8*(-120)
Ea=Vt=.8*(-120)
c) P=500w
Wm=150 rad/sec
P=Ea*Wm=Te*
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.