A data set lists weights (lb) of plastic discarded by households. The highest we
ID: 3273030 • Letter: A
Question
A data set lists weights (lb) of plastic discarded by households. The highest weight is 5.55 lb, the mean of all of the weights is x =2.307 lb, and the standard deviation of the weights is sequals=1.008 lb. a. What is the difference between the weight of 5.55 lb and the mean of the weights? b. How many standard deviations is that [the difference found in part (a)]? c. Convert the weight of 5.55 lb to a z score. d. If we consider data speeds that convert to z scores between minus2 and 2 to be neither significantly low nor significantly high, is the weight of 5.55 lb significant?
Explanation / Answer
a) Difference = 5.55-2.307 = 3.243 lb
b) How many standard deviation = 3.243/1.008 = 3.22 (rounded to two decimal places)
c) Z = (5.55-2.307)/1.008 = 3.22
d) Yes, it is significant because it lies outside -2 to 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.