The likelihood that a child will attend a live musical performance can be modele
ID: 3346430 • Letter: T
Question
The likelihood that a child will attend a live musical performance can be modeled by q = 0.01(0.0005x2 + 0.39x + 33) (15 ? x ? 100).Here, q is the fraction of children with annual household income x thousand dollars who will attend a live musical performance during the year. Compute the income elasticity of demand E at an income level of $30,000. (Round your answer to two significant digits.)
E = ?
Interpret the result. At a family income level of $_____ , the fraction of children attending a live musical performance is increasing by____% per 1% increase in household income. q = 0.01(0.0005x2 + 0.39x + 33) (15 ? x ? 100).
Here, q is the fraction of children with annual household income x thousand dollars who will attend a live musical performance during the year. Compute the income elasticity of demand E at an income level of $30,000. (Round your answer to two significant digits.)
E = ?
Interpret the result. At a family income level of $_____ , the fraction of children attending a live musical performance is increasing by____% per 1% increase in household income.
Explanation / Answer
E=dq/dx (x/q)
= (0.00001*x+0.0039)*(x/0.000005*x^2+0.0039*x+0.33)
= For x=30
= 0.00001*30^2+0.0039*30/0.000005*30^2+0.0039*30+0.33
= 0.126/0.4515
= 0.28
At a family income level of $30,000, the fraction of children attending a live theatrical performance is increasing by 0.28% per 1% increase in household income.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.