A lighthouse stands 500m off of a straight shore, the focused beam of its light
ID: 3345831 • Letter: A
Question
A lighthouse stands 500m off of a straight shore, the focused beam of its light revolving four times each minute. P is the point on shore closest to the lighthouse and Q is a point on the shore 200 m from P. What is the speed of the beam along the shore when it strikes the point Q? Describe how the speed of the beam along the shore varies with the distance between P and Q. Neglect the height of the lighthouse.
Please show me the steps. It is very important to me to be able to fully understand how this problem is solved without shortcuts. Thank you very much for the help.
Explanation / Answer
so position of light on shore given by
x = y tan theta
at this point 200 = 500*tan(theta)
theta = arctan(2/5)=21.8 degrees
we know dtheta/dt = 2 pi/4
dx/dt = y sec(theta)^2 dtheta/dt
= 500*sec(21.8)^2 *2pi/4=911 m/min = 15.18 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.