Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light spring with force constant 3.70 N/m is compressed by 7.60 cm as it is he

ID: 1900787 • Letter: A

Question

A light spring with force constant 3.70 N/m is compressed by 7.60 cm as it is held between a 0.225 kg block on the left and a 0.450 kg block on the right, both resting on a horizontal surface. The spring exerts a force on each block, tending to push them apart. The blocks are simultaneously released from rest. Find the acceleration with which each block starts to move, given that the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following values. (Let the coordinate system be positive to the right and negative to the left. Be sure to include the sign to indicate the direction of the acceleration.)

Explanation / Answer

a(0.225 kg mass)=-3.7*0.076/0.225=-1.249777 m/s^2 a(0.45 kg mass)=3.7*0.076/0.45=0.624888 m/s^2 where are the coefficient of kinetic friction values

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote