A light spring of constant k = 163 N/m rests vertically on the bottom of a large
ID: 2190823 • Letter: A
Question
A light spring of constant k = 163 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker of water. A 5.29-kg block of wood (density=[03] kg/m3 ) is connected to the spring and the mass-spring system is allowed to come to static equilibrium. What is the elongation L of the spring? The answer is between .17-.32 m.
A light spring of constant k = 163 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker of water. A 5.29-kg block of wood (density=[03] kg/m3 ) is connected to the spring and the mass-spring system is allowed to come to static equilibrium. What is the elongation L of the spring? The answer is between .17-.32 m.Explanation / Answer
Bouyancy force is mg*(1-pH2O/pwood) 5.29*9.81*(1-1000/03)=-17246.4 kx=F x=31.4/163=105.806 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.