A pretzel factory has daily fixed costs of $2700. In addition, it costs 20 cents
ID: 3341173 • Letter: A
Question
A pretzel factory has daily fixed costs of $2700. In addition, it costs 20 cents to produce each bag of pretzels. A bag of pretzels sells for $1.90. Complete steps (a)-(c) below (a) Find the rule for the cost function c(x) that gives the total daily cost of producing x bags of pretzels c(x)= (Simplify your answer.) (b) Find the rule of the revenue function r(x) that gives the daily revenue from selling x bags of pretzels r(x)= (Simplify your answer.) (c) Find the rule of the profit function p(x) that gives the daily profit from x bags of pretzels p(x)-(Simplify your answer.)Explanation / Answer
Ans:
a)Cost function:
c(x)=2700+0.2x
b)Revenue function:
r(x)=1.9x
c)Pfofit function:
p(x)=r(x)-c(x)
=1.9x-2700-0.2x
=1.7x-2700
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.