A pretzel factory has daily fixed costs of $1800. In addition, it costs 20 cents
ID: 3137767 • Letter: A
Question
A pretzel factory has daily fixed costs of $1800. In addition, it costs 20 cents to produce each bag of pretzels. A bag of pretzels sels for $1.90. Complete steps (a (a) Find the rule for the cost function Cx) that gives the total daily cost of producing x bags of pretzels. Hc) below c(Simplity your answer.) (b) Find the rule of the revenue function r(x) that gives the daily revenue from selling x bags of pretzels r)(Simplity your answer.) (c) Find the rule of the profit function plx) that gives the daily profit from x bags of pretzels p)(Simplity your answer.) Enter your answer in each of the answer boxes. Next Previous MacBook Air F8 3 4 5 8Explanation / Answer
(a)
For x bags of the pretzels,
cost c(x) = fixed cost + variable cost
c(x) = 1800 + 0.20x
(b)
revenue function r(x) = price per bag * total bags sold = $1.90*x = 1.9x
(c)
profit = revenue - cost
p(x) = 1.9x - (1800 + 0.2x) = 1.7x - 1800
please upvote the answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.