4(a) 4(b) Your Mark: 4(a) 4(b) 4(a) 4(b) 4(b) 4(a) 4(b) roblem # 5: 44% of all p
ID: 3341103 • Letter: 4
Question
4(a) 4(b) Your Mark: 4(a) 4(b) 4(a) 4(b) 4(b) 4(a) 4(b) roblem # 5: 44% of all pets sold at a pet store are dogs. One day, 9 people arrive at the store and purchase pets. Note: One pet is purchased per person.) (a) What is the probability that exactly 5 of them are dogs? (b) If the store has only 7 dogs, what is the probability that they have sufficient dogs for sale that day? Problem #5(a): 10.20 Round your answer to 4 decimals. Problem #5(b): Round your answer to 4 decimals. Just Save Your work has been saved! (Back-to-AdminPaget Submit Problem #5 for Grading | Problem #5 | Attempt #2 5(a) 5(b) 5(a) 5(b) Attempt #1 Attempt #3 S(a) S(b) Your Answer: 5(a) 5(b) Your Mark: 5(a) 5(b) S(a) roblem #6: A die is rolled 30 times, and the value on top of the die recorded. 3Explanation / Answer
n = 9
p = 0.44
q = 1 - p = 0.56
P(X) = nCx px qn-x
a) P(exactly 5 are dogs) = P(X = 5)
= 9C5 x 0.445 x 0.564
= 0.2044
b) P(they will have sufficient dogs) = P(demand is less than or equal to 7)
= 1 - P(X > 7)
= 1 - P(8) - P(9)
= 1 - 9x0.448x0.56 - 0.449
= 1 - 0.0071 - 0.0006
= 0.9923
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.