It is assumed that the mean systolic blood pressure is = 120 mm Hg in the genera
ID: 3340536 • Letter: I
Question
It is assumed that the mean systolic blood pressure is = 120 mm Hg in the general population and the distribution of systolic blood pressures is approximately normal. In the Honolulu Heart Study, a sample of n = 25 people had an average systolic blood pressure of 130 mm Hg with a standard deviation of 20mm Hg. Is the group in the study significantly different from the regular population?
What are the null and alternative hypothesis?
i.
Alt: µ>130 Null: µ=130
Alt: µ130 Null: µ=120
Alt: µ>12 Null: µ=120
Alt: µ120 Null: µ=120
What distribution should be used to conduct the test?
i.Standard Normal Distribution (Z)
ii.T Distribution
iii.F Distribution
iv. Distribution
What is the result of your test? = 0.01
i.There is enough evidence to conclude that the .
ii.There is enough evidence to conclude that the .
There is NOT enough evidence to conclude that the group in the study is significantly different from the regular population
Explanation / Answer
(i)
Alt: µ120 Null: µ=120
as population std deviation is unknown
ii.T Distribution
for above std error of mean =std deviatrion/(n)1/2 =20/(25)1/2 =4
test statistic t =(X-mean)/std error =(130-120)/4=2.5
for above test statistic and (n-1=24) degree of freedom ; p value =0.0197
as p value is greater then = 0.01
hence There is NOT enough evidence to conclude that the group in the study is significantly different from the regular population
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.