The amount of money spent weekly on cleaning,maintenance,and repairs at a large
ID: 3339265 • Letter: T
Question
The amount of money spent weekly on cleaning,maintenance,and repairs at a large restaurant was observed over a long period of time to be approximately normally distributed, with mean u=$617, and standard deviation £=$38 If $646 is budgeted for next week what is the probability that the amount of money spent will exceed the budget amount?(Use four decimal places) The amount of money spent weekly on cleaning,maintenance,and repairs at a large restaurant was observed over a long period of time to be approximately normally distributed, with mean u=$617, and standard deviation £=$38 If $646 is budgeted for next week what is the probability that the amount of money spent will exceed the budget amount?(Use four decimal places) If $646 is budgeted for next week what is the probability that the amount of money spent will exceed the budget amount?(Use four decimal places)Explanation / Answer
mean i.e = 617
standard deviation i.e = 38
z value = (x -)/
z value for 646 is (646-617)/38 = 0.7632, corresponding p value using z table is 0.7773
so P(X<= 646) = 0.7773 => P(X > 646) = 1 - 0.7773 = 0.2227
P(X > 646) = 0.2227
probability that the amount of money spent will exceed the budget amount is 0.2227
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.