The amount of fill in a half-liter (500ml) soft drink bottle is normally distrib
ID: 3023608 • Letter: T
Question
The amount of fill in a half-liter (500ml) soft drink bottle is normally distributed. The process has a standard deviation of 5.5 ml. The mean is adjustable. Where should the mean be set to ensure a95 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? Where should the mean be set to ensure a 99 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? Where should the mean be set to ensure a 99.9 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? Find the standard normal area for each of the followingExplanation / Answer
a) =NORMSINV(0.95)=1.644854
The mean set to be ensure a 95% probability that half litre bottle will not be underfilled is
= 1.644854*5.5 + 500 = 509.05
b)1
=NORMSINV(0.99)=2.32635
The mean set to be ensure a 99% probability that half litre bottle will not be underfilled is
= 2.32635*5.5 + 500 = 512.79
c)
The mean set to be ensure a 99.9% probability that half litre bottle will not be underfilled is
= 3.0902*5.5 + 500 = 517
a) P(1.21<Z<2.11) =0.0957
b)P(2<Z<3) =0.0214
c) P(-2<Z<2) =0.9545
d)P(Z>0.5) =0.3085
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.