Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following data to answer questions 4-7. A random sample of 1,000 adults

ID: 3339076 • Letter: U

Question

Use the following data to answer questions 4-7. A random sample of 1,000 adults had their resting pulse rates calculated. Given the results: X-70, SD-12 . What is the probability that a person chosen at random would have a resting pulse rate outside 39.04 or 100.96 4. 5. What is the probability that a person chosen at random would have a resting pulse rate less than 39.04 What is the probability that a person chosen at random would have a resting pulse rate less than 46.48? 6. 7. What is the probability that a person chosen at random would have a resting pulse outside 46.48 or 93.52

Explanation / Answer

X_bar = 70, SD = 12

4) P(39.04 > X > 100.96) = (1 - P(X < 100.96)) + P(X < 39.04)
= (1 - P(Z < (100.96 - 70)/12)) + P(Z < (39.04-70)/12) = (1 - P(Z < 2.58)) + P(Z < -2.58) = 0.0049 + 0.0049= 0.0098

5) P(X < 39.04) = 0.0049

6) P(X < 46.48) = P(Z < (46.48 - 70)/12) = P(Z < -1.96) = 0.025

7) P(X < 46.48) + P(X > 93.52) = 2*0.025 = 0.05

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote