Use the following constant if needed: c = 3.00Times108 m/s, co= 8.85Times1012 F/
ID: 1308986 • Letter: U
Question
Use the following constant if needed: c = 3.00Times108 m/s, co= 8.85Times1012 F/m, (j-o = 4piTimes10-7 N/A2 The square coil shown in Figure is L=0.20 m on a side and has 15 loops (N) of wire. It is moving to the right at v=3.0 m/s. Find the induced emf (magnitude and direction) in the coil at the instance shown in Figure, and when the coil is completely in the field region with the magnetic field of B=0.40 T: What is the direction of the induced current at the instance shown (no current, counterclockwise, clockwise)? What is the magnitude of the induced emf? What is the direction of the induced current when the coil is completely in the magnetic field (no current, counterclockwise, clockwise)? What is the magnitude of the induced emf when the coil is completely in the magnetic field?Explanation / Answer
(a) counter-clockwise...because flux increasing, so acc. to lenz's law, induced current will try to oppose it.
(b) e= Bvl = 0.24 volts (magnitude)
(c)no current, because no more change of flux
(d) induced emf = 0V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.