The fuel economy of a 2011 Lexus RX 350 2WD 6 cylinder 3.5 L automatic 5-speed u
ID: 3338930 • Letter: T
Question
The fuel economy of a 2011 Lexus RX 350 2WD 6 cylinder 3.5 L automatic 5-speed using premium fuel is a normally distributed random variable with a mean of = 20.5 MPG and a standard deviation of = 1.25 MPG.
(a)
What is the standard error of formula74.mml , the mean from a random sample of 16 fill-ups by one driver? (Round your answer to 4 decimal places.)
Standard error of formula74.mml
(b)
Within what interval would you expect the sample mean to fall, with 90 percent probability? (Round your answers to 4 decimal places.)
The interval is from
to
Explanation / Answer
Mean = 20.5
Sd = 1.25
A) standard error = sd / sqrt(n) = 1.25 / sqrt(16) = 0.3125
B) Z for 90% confidence interval = Z0.95 = 1.65
Margin of error, E = Z0.95 * standard error = 1.65 * 0.3125 = 0.5156
Confidence interval = (mean + Margin of error)
= (20.5 + 0.5156)
= (19.9844, 21.0156)
The interval is from 19.9844 to 21.0156
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.