The fuel economy of a 2011 Lexus RX 350 2WD 6 cylinder 3.5 L automatic 5-speed u
ID: 3316623 • Letter: T
Question
The fuel economy of a 2011 Lexus RX 350 2WD 6 cylinder 3.5 L automatic 5-speed using premium fuel is a normally distributed random variable with a mean of = 26.75 MPG and a standard deviation of = 3.5 MPG.
Within what interval would you expect the sample mean to fall, with 99 percent probability? (Round your answers to 4 decimal places.)
The fuel economy of a 2011 Lexus RX 350 2WD 6 cylinder 3.5 L automatic 5-speed using premium fuel is a normally distributed random variable with a mean of = 26.75 MPG and a standard deviation of = 3.5 MPG.
Explanation / Answer
Mean is 26.75 and s is 3.5
a) standard error is given as SE=s/sqrt(N)=3.5/sqrt(36)=0.583
b) 99% confidence interval gives z value of 2.576
thus lower bound is : mean-SE*z =26.75-0.583*2.576=25.2482
upper bound is : mean+SE*z =26.75+0.583*2.576=28.2518
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.