Salaries of 44 college graduates who took a statistics course in college have a
ID: 3338670 • Letter: S
Question
Salaries of
44
college graduates who took a statistics course in college have a mean,
x overbarx,
of
$63,300.
Assuming a standard deviation,
sigma,
of
$10,595,
construct a
9090%
confidence interval for estimating the population mean
mu.
Click here to view a t distribution table.
LOADING...
Click here to view page 1 of the standard normal distribution table.
LOADING...
Click here to view page 2 of the standard normal distribution table.
LOADING...
$nothingless than<muless than<$nothing
(Round to the nearest integer as needed.)
Explanation / Answer
Mean is 63300 and s is 10595. for 44 sample size the standard error,SE is s/sqrt(N)=10595/sqrt(44)=1597.26
for 90% confidence, the z value is 1.65
thus lower limit is mean-z*SE =63300-1.65*1597.26=60664.521
upper limit is mean+z*SE =63300+1.65*1597.26=65935.479
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.