Salaries of 50 college graduates who took a statistics course in collage have a
ID: 3322393 • Letter: S
Question
Salaries of 50 college graduates who took a statistics course in collage have a mean of $63,600. Assuming a standard deviation of $12,742, construct a 99% confidence interval for estimating the population mean. Round to the nearest integer as needed. Salaries of 50 college graduates who took a statistics course in collage have a mean of $63,600. Assuming a standard deviation of $12,742, construct a 99% confidence interval for estimating the population mean. Round to the nearest integer as needed.Explanation / Answer
The formula for estimation is:
= M ± Z(sM)
where:
M = sample mean
Z = Z statistic determined by confidence level
sM = standard error = (s2/n)
M = 63600
Z = 2.58
sM = (127422/50) = 1801.99
= M ± Z(sM)
= 63600 ± 2.58*1801.99
= 63600 ± 4649.13
=> 63600 - 4649.13 < mu < 63600 + 4649.13
=> 58950.88 < mu < 68249.14
99% confident that the population mean () falls between 58950 and 68249 (when round up answer).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.