10 In a large Introductory Statistics lecture hall the professor reports that 55
ID: 3336477 • Letter: 1
Question
10 In a large Introductory Statistics lecture hall the professor reports that 55% of the students enrolled have never taken a Calculus course, 32% have taken only one semester of Calculus, and the rest have taken two or more semesters of Calculus. The professor randomly assigns students to groups of three to work on a project for the course. What is the probability that the first groupmate you meet has studied a. two or more semesters of Calculus? b. some Calculus? c. no more than one semester of Calculus?Explanation / Answer
a) P(Two or more semesters of Calculus)
= 1 - [P(0 semesters) + P(1 semester)]
= 1 - [0.55 + 0.32]
= 1 - 0.87
= 0.13
b) P(Some Calculus)
= 1 - P(No Calculus)
= 1 - 0.55
= 0.45
c) P(No more than one semester in Calculus)
= P(0 Calculus) + P(1 Calculus)
= 0.55 + 0.32
= 0.87
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.