The University of Metropolis requires its students to pass an examination in col
ID: 3336052 • Letter: T
Question
The University of Metropolis requires its students to pass an examination in college-level mathematics before they can graduate. The students are given three chances to pass the exam; 55%pass it on their first attempt, 63% of those that take it a second time pass it then, and 43% of those that take it a third time pass it then. (Assume that all students who do not pass the first or second time elect to take the test again.)
What percentage of the students are not allowed to graduate because of their performance on the exam? (Round your answer to one decimal place.)
Explanation / Answer
Percentage of students not allowed to graduate
= P(Not passed in all the three attempts)
= 1 - [P(Passed in 1st attempt) + P(Passed in 2nd attempt) + P(Passed in 3rd attempt)]
= 1 - [0.55 + 0.45*0.63 + 0.45*0.37*0.43]
= 1 - 0.905
= 0.095
= 9.5 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.