Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the lengths of human pregnancies are normally distributed with : 266 day

ID: 3334605 • Letter: S

Question

Suppose the lengths of human pregnancies are normally distributed with : 266 days and -16 days. Complete parts a and b below. (a The figure to the right represents the normal curve with -266 days and : 16 days he area to the right of 285 s 01175 Pro de Provide one interpretation of the area. Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice o interpretations i area. Type integers or decimals. Do not round.) OA. The proportion of human pregnancies that last less than days is OB. The proportion of human pregnancies that last more than days is Provide a second interpretation of the area. Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice. Type integers or decimals. Do not round) O A. The probability that a randomly selected human pregnancy lasts less than days is OB. The probability that a randomly selected human pregnancy lasts morethan days is (b) The figure to the right represents the normal curve with = 266 days and = 16 days. The area between x = 290 and x = 305 is 0.0594. Provide two interpretations of this area Provide one interpretation of the area. Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice Type integers or decimals. Do not round. Use ascending order.) OA. The proportion of human pregnancies that last between anddays is opon afl a Provide a second interpretation of the area. Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice. Type integers or decimals. Do not round. Use ascending order.) 0 A. The probability that a randomly selected human pregnancy lasts less than O B. The probability that a randomly selected human pregnancy lasts between Click to select and enter your answer(s) or more than days is an days is

Explanation / Answer

(a) Given P(X > 285) = 0.1175

The proportion of human pregnancies that last more than 285 days = 0.1175.

The probability that a randomly selected human pregnancy that last more than 285 days = 0.1175.

(b) Given P(290 < X < 305) = 0.0594

The proportion of human pregnancies that last between 290 and 305 days = 0.0594.

The probability that a randomly selected human pregnancy lasts between 290 and 305 days = 0.0594.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote