Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

46622 Stat 10 Chaffey Fail 2017 Homework: Homework #11 Score: 0 of 1 pt 5ot 8 (8

ID: 3333902 • Letter: 4

Question


46622 Stat 10 Chaffey Fail 2017 Homework: Homework #11 Score: 0 of 1 pt 5ot 8 (8 complete) HW Score: 6 8.2.23 A researcher studying publc opinion of proposed Social Security changes obtains a simple random sample of 50 adult Americans and asks thems support the proposed changes. To say that the distribution of the sample proportion of adults who respond yes, is approximately normal, how man Americans does the researcher need to sample in the following cases? (a) 15% of all adult Americans support the changes (b) 20% of all adult Americans support the changes (a) The researcher must askmore American adults. (Round up to the nearest integer)

Explanation / Answer

For a distribution of sample proportion to be a normal proportion,

np(1 - p) should be atleast 10.

Hence,

a) p = 0.15, q = 0.85

So,

n(0.15)(0.85) = 10

n = 79

So, (79 - 50) i.e. 29 more Americans will be needed.

Answer is 29

b) p = 0.20, q = 0.80

n(0.20)(0.80) = 10

n = 63

So, (63 - 50) i.e. 13 more Americans will be needed.

Answer is 13

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote