The average supermarket lemon weighs about 100 grams. Let\'s assume = 100 and =
ID: 3333044 • Letter: T
Question
The average supermarket lemon weighs about 100 grams. Let's assume = 100 and = 17.
a) Calculate Pr{Y < 93}
b) Now assume you take a sample of 15 lemons. Calculate Pr{ Y < 93}.
c) Now assume you take a sample of n = 6 lemons. What is the probability of the sample average being within 10 grams of the population mean (100 g)? In other words, you need to figure out Pr{ - 10 < Y < + 10}
d) What is the probability of the sample average being within 10 grams of the population mean if the population mean is actually = 90g? Are you surprised? Why or why not? You should make sure you understand what happened here.
e) Now assume a sample of n = 17 lemons and repeat (a). What is the effect of sample size?
Explanation / Answer
Please keep the z tables ready , we know that
Z = (x-mean)/sd
Pr{Y < 93}
(93-100)/17 = -0.4117
P ( Z<0.4117 )=1P ( Z<0.4117 )=10.6591=0.3409
b)
for n = 15 , the formula becomes
Z = (x-mean)/(sd/sqrt(n))
(93-100)/(17/sqrt(15)) = -1.594
P ( Z<1.594 )=1P ( Z<1.594 )=10.9441=0.0559
c) Now assume you take a sample of n = 6 lemons. What is the probability of the sample average being within 10 grams of the population mean (100 g)? In other words, you need to figure out Pr{ - 10 < Y < + 10}
n = 6
and we need to find
90 < Y < 110
(90-100)/(17/sqrt(6)) < Y < (110-100)/(17/sqrt(6))
-1.44 <Y < 1.44
To find the probability of P (1.44<Z<1.44), we use the following formula:
P (1.44<Z<1.44 )=P ( Z<1.44 )P (Z<1.44 )
We see that P ( Z<1.44 )=0.9251.
P ( Z<1.44 ) can be found by using the following fomula.
P ( Z<a)=1P ( Z<a )
After substituting a=1.44 we have:
P ( Z<1.44)=1P ( Z<1.44 )
We see that P ( Z<1.44 )=0.9251 so,
P ( Z<1.44)=1P ( Z<1.44 )=10.9251=0.0749
At the end we have:
P (1.44<Z<1.44 )=0.8502
d) for mean - 90
n = 6
and we need to find
80 < Y < 100
(80-90)/(17/sqrt(6)) < Y < (100-90)/(17/sqrt(6))
-1.44 <Y < 1.44
To find the probability of P (1.44<Z<1.44), we use the following formula:
P (1.44<Z<1.44 )=P ( Z<1.44 )P (Z<1.44 )
We see that P ( Z<1.44 )=0.9251.
P ( Z<1.44 ) can be found by using the following fomula.
P ( Z<a)=1P ( Z<a )
After substituting a=1.44 we have:
P ( Z<1.44)=1P ( Z<1.44 )
We see that P ( Z<1.44 )=0.9251 so,
P ( Z<1.44)=1P ( Z<1.44 )=10.9251=0.0749
At the end we have:
P (1.44<Z<1.44 )=0.8502
Please note that we can answer only 4 subparts of a question at a time , as per the answering guidelines
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.