How likely is it that a randomly selected consumer in the survey purchased the p
ID: 3332896 • Letter: H
Question
How likely is it that a randomly selected consumer in the survey purchased the product? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 52.22.)
Section Exercise 4.49 A questionnaire concerning the effect of a recent advertising campaign was sent out to a sample of 570 consumers. Results of the study are reported in the cross-tabulation table below: Saw Didn't Total Ad See Ad 130 Purchased Didn't Purchase 100 Total 50 180 290 390 340 570 230 (al) Your answer is correct. Convert the table to a joint probability table. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.22.) Saw Ad Didn't See Ad Total Purchased 23 09 32 Didn't Purchase 18 51 68 Total 40 60Explanation / Answer
From the given information
The total number of consumers who purchased the product = 180
Total number of consumers = 570
So, if a consumer selected randomly
Then the probability of he/she is purchased the product is 180/570 = 0.315789 = 0.32
(Or 180C1/570C1 = 180/570 = 0.32)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.