Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that 4% of the 2 million high school students who take the SAT each year

ID: 3332838 • Letter: S

Question

Suppose that 4% of the 2 million high school students who take the SAT each year receive special accommodations because of documented disabilities. Consider a random sample of 25 students who have recently taken the test. (Round your probabilities to three decimal places.) (a) What is the probability that exactly 1 received a special accommodation? (b) What is the probability that at least 1 received a special accommodation? (c) What is the probability that at least 2 received a special accommodation? (d) What is the probability that the number among the 25 who received a special accommodation is within 2 standard deviations of the number you would expect to be accommodated? (e) Suppose that a student who does not receive a special accommodation is allowed 3 hours for the exam, whereas an accommodated student is allowed 4.5 hours. What would you expect the average time allowed the 25 selected students to be? (Round your answer to two decimal places.) hr You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.

Explanation / Answer

Sol:

n=25

p=0.04

np=25*0.04=1<5

np(1-p)=25*0.04*(1-0.04)

=0.96<1

go for binomial distribution

SolutionA:

P(X=1)

=0.3754

SolutionB:

P(X>=1)

=0.6396

SolutionC:

P(X>=2)

=0.2642

SolutionD:

std deviation for binomial=sqrt(npq)

=sqrt(25*0.04*0.96)

=sqrt(0.96)

=0.9797

2stddev=2*0.9797=1.959

P(X<=2)

=0.9235

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote