Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

57% 00 Sun 11:04 PM a cure https://newconnect.mheducation.com/flow/connect.html

ID: 3331675 • Letter: 5

Question

57% 00 Sun 11:04 PM a cure https://newconnect.mheducation.com/flow/connect.html tinuous Random Varia... Saved Help Save &Exit; Submit Check my work The amount of time it takes a waitress to greet her tables has a uniform distribution. The minimum amount of time it takes her to greet a table is 45 seconds. The maximum amount of time is 155 seconds. What is the probability that it takes her between 60 and 75 seconds to greet a randomly selected table? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a decimal rounded to three places). Probability:

Explanation / Answer

Minimum time = 45 seconds

Maximum time = 155 seconds

P(it takes 60 to 75 seconds to serve) = (75-60)/(155-45)

= 15/110

= 0.136

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote