A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive
ID: 3330981 • Letter: A
Question
A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive strength is approximately Normally distributed with variance ^2=1000 psi2. A random sample of n=12 specimens has a mean compressive strength of x =3222.5 psi. Let be the true mean compressive strength of all specimens from this type of concrete.
a)Test H_0:=3200 against H_a:>3200 at =0.05. Give the rejection region.
b)If the true value of is 3230 psi, what is the power of the test? Use =0.05.
c) Compute a 2-sided 95% CI for the mean compressive strength.
d)How large a sample does the engineer need so that a 2-sided 95% CI for will have a margin of error E of at least 15 psi?
Explanation / Answer
PART A.
Given that,
population mean(u)=3200
standard deviation, =31.62
sample mean, x =3222.5
number (n)=12
null, Ho: =3200
alternate, H1: >3200
level of significance, = 0.05
from standard normal table,right tailed z /2 =1.645
since our test is right-tailed
reject Ho, if zo > 1.645
we use test statistic (z) = x-u/(s.d/sqrt(n))
zo = 3222.5-3200/(31.62/sqrt(12)
zo = 2.46497
| zo | = 2.46497
critical value
the value of |z | at los 5% is 1.645
we got |zo| =2.46497 & | z | = 1.645
make decision
hence value of | zo | > | z | and here we reject Ho
p-value : right tail - ha : ( p > 2.46497 ) = 0.00685
hence value of p0.05 > 0.00685, here we reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: =3200
alternate, H1: >3200
test statistic: 2.46497
critical value: 1.645
decision: reject Ho
p-value: 0.00685
PART B.
Level of significance, = 0.05
From Standard normal table, Z /2 =1.645
Since our test is right-tailed
Reject Ho, if Zo < -1.645 OR if Zo > 1.645
Reject Ho if (x-3230)/31.62/(n) < -1.645 OR if (x-3230)/31.62/(n) > 1.645
Reject Ho if x < 3230-52.0149/(n) OR if x > 3230-52.0149/(n)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Suppose the size of the sample is n = 12 then the critical region
becomes,
Reject Ho if x < 3230-52.0149/(12) OR if x > 3230+52.0149/(12)
Reject Ho if x < 3214.98459 OR if x > 3245.01541
Implies, don't reject Ho if 3214.98459 x 3245.01541
Suppose the true mean is 3230
Probability of Type II error,
P(Type II error) = P(Don't Reject Ho | H1 is true )
= P(3214.98459 x 3245.01541 | 1 = 3230)
= P(3214.98459-3230/31.62/(12) x - / /n 3245.01541-3230/31.62/(12)
= P(-1.645 Z 1.645 )
= P( Z 1.645) - P( Z -1.645)
= 0.95 - 0.05 [ Using Z Table ]
= 0.9
For n =12 the probability of Type II error is 0.9
Power of test = 1 - TYPE II ERROR = 1 -0.90 = 0.10
PART C.
TRADITIONAL METHOD
given that,
standard deviation, =31.62
sample mean, x =3222.5
population size (n)=12
I.
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = population standard deviation
n = population size
stanadard error = ( 31.62/ sqrt ( 12) )
= 9.128
II.
margin of error = Z a/2 * (stanadard error)
where,
Za/2 = Z-table value
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed z /2 =1.96
since our test is two-tailed
value of z table is 1.96
margin of error = 1.96 * 9.128
= 17.891
III.
CI = x ± margin of error
confidence interval = [ 3222.5 ± 17.891 ]
= [ 3204.609,3240.391 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DIRECT METHOD
given that,
standard deviation, =31.62
sample mean, x =3222.5
population size (n)=12
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed z /2 =1.96
since our test is two-tailed
value of z table is 1.96
we use CI = x ± Z a/2 * (sd/ Sqrt(n))
where,
x = mean
sd = standard deviation
a = 1 - (confidence level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = confidence interval
confidence interval = [ 3222.5 ± Z a/2 ( 31.62/ Sqrt ( 12) ) ]
= [ 3222.5 - 1.96 * (9.128) , 3222.5 + 1.96 * (9.128) ]
= [ 3204.609,3240.391 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
interpretations:
1. we are 95% sure that the interval [3204.609 , 3240.391 ] contains the true population mean
2. if a large number of samples are collected, and a confidence interval is created
for each sample, 95% of these intervals will contains the true population mean
[ANSWERS]
best point of estimate = mean = 3222.5
standard error =9.128
z table value = 1.96
margin of error = 17.891
confidence interval = [ 3204.609 , 3240.391 ]
PART D.
Compute Sample Size
n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2
Z/2 at 0.05% LOS is = 1.96 ( From Standard Normal Table )
Standard Deviation ( S.D) = 31.62
ME =15
n = ( 1.96*31.62/15) ^2
= (61.975/15 ) ^2
= 17.071 ~ 18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.